Klon Campbella
Acer campbellii ssp. sinense (Pax) P.C. DeJong

Data modyfikacji: 7 lutego 2019


 
Występowanie. Klon Campbella pochodzi z Himalajów (Nepal) i Chin (prowincja Yunan), gdzie rośnie na wysokości 2500-3500 m. Można go również spotkać w Japonii. Do Europy trafił w 1851 roku dzięki botanikowi Archivaldowi Campbellowi (1805-1874) i od jego nazwiska pochodzi nazwa gatunku. Campbell odkrył go podczas podróży w Himalaje. Klon ten należy do grupy klonów palmowych. W Polsce jest wielką rzadkością.Opis. Na naturalnych stanowiskach klon Campbella osiąga wysokość do 25 metrów. W Polsce i w Europie dorasta najwyżej do 7 metrów. Jest to bardzo ładne, smukłe drzewo o gęstej koronie. Może również występować w formie krzaczastej. Osiąga wtedy wysokość około 6 metrów. Kwitnie w maju. Niepozorne kwiaty są białożółte, zebrane w kwiatostany o średnicy 4-6 cm. Po kwitnieniu zawiązuje nasiona w postaci skrzydlaków o skrzydełkach ułożonych prawie poziomo. Kąt rozwarcia między nimi wynosi 150 stopni. Młode pędy są czerwone, które z czasem zielenieją. Liście są głęboko powcinane, pięcioklapowe, klapy wydłużone i ostro zakończone. Osiągają długość 9-12 cm. Jesienią przebarwiają się na bardzo ładny, żółty kolor.

Uprawa. Klon Campbella lubi ziemię lekko kwaśną. Nie jest całkowicie mrozoodporny. Odporność jego jest szacowana na -15°C. Wskazane jest stanowisko osłonięte od zimnych wiatrów. Przez pierwsze lata warto zabezpieczyć roślinę na zimę.

Dębiany. Roślina została zamówiona 16 sierpnia 2008 przez aukcje internetowe Allegro (Cedzyki). Paczka z rośliną dotarła do Dębian 22 sierpnia 2008. Porcja nasion została zamówiona w arboretum SGGW w Rogowie, które zostały przysłane 1 lutego 2017 (88 szt., 3 g). Nasiona zostały wysiane do doniczki 4 lutego 2017 i wstawione do zimnej piwnicy do stratyfikacji. Następna porcja nasion (2,9 g) przysłana została 7 lutego 2019.