Kielichowiec wonny
Calycanthus floridus L.


Data modyfikacji: 24 lutego 2015


 
Występowanie. Kielichowiec wonny pochodzi z południowo-wschodnich obszarów USA.

Opis. W Polsce dorasta do 1,5-2 m wysokości i 1,5-2 m średnicy. Liście są dekoracyjne, mają barwę ciemnozieloną. Kwiaty wielopłatkowe, o średnicy 4-5 cm i barwie wiśniowej, pachnące. Krzew kwitnie w maju i czerwcu. Czasem powtarza kwitnienie w sierpniu ale już nie tak obficie jak wiosną. Kwiaty pachną jak kosaćce bródowe, ale ich zapach jest słaby. Zapach niektórym może przypominać truskawki, innym ananasy, jabłka czy banany. Wonne są gumowate korzenie – pachną jak przyprawy korzenne – cynamon, kardamon czy goździki. Mi zapach kwiatow tego kielichowca kojarzy się z tanim winem.
 
Uprawa. W uprawie amatorskiej jeszcze dość rzadko spotykany. Uprawa gruntowa możliwa na obszarach gdzie są uprawiane magnolie. Na zimę podstawa krzewu powinna być okryta, ponieważ w ostre zimy może przemarzać. Gleba powinna być żyzna, próchniczna i dostatecznie wilgotna. Dobrze znosi przycinane.

Dębiany. Roślina pochodzi ze szkółki Uzdowskich. Kupiona została w PUDIZie w Olsztynie 18 lipca 2007. Na stałe miejsce została posadzona 8 lipca 2008. Nasiona pochodzą z arboretum w Kudypach, 8 października 2013. W Dębianach kielichowiec ten nawet podczas bardzo mroźnej i długiej zimy 2009/10 wcale nie ucierpiał.

Jesienią 2013 roku zebrałem trochę nasion kielichowca wonnego ze swojego krzaka rosnącego przywejściu do piwnicy, od strony stawu. Zostały wysiane 5 stycznia 2014 do doniczki z ziemią wymieszaną z odkwaszonym torfem i wstawione do zimnej piwnicy. Stały tam do 10 maja. Wyniosłem doniczkę na zewnątrz, gdy zobaczyłem, że nasiona zaczęły kiełkować.