Ketmia syryjska
Hibiscus syriacusData modyfikacji: 16 lutego 2013


 
Trzy sadzonki o kolorze kwiatów białym, fioletowym i jasnoróżowym zostały zamówione 12 lutego 2008 poprzez aukcje Allegro od użytkownika o nazwie garden_centre. Przysłane zostały dopiero po miesiącu, 19 marca. Kolejną sadzonkę, dwie odmiany zaszczepione na jednym pniu otrzymałem z Gospodarstwa Szkółkarskiego w Zawadzie Nowej koło Policznej. Roślina przysłana została 6 marca 2009 r. Nie udało mi się utrzymać tych roślin przy życiu. Kolejną ketmię kupiłem 21 lipca 2010 w PUDIZie w Olsztynie. Roślinę tę posadziłem do gruntu 22 lipca 2010. Rośnie przy słupie, po północnej stronie domu.

Jest to sztywno wyprostowany, wolno rosnący krzew osiągający do 1,5-2 m wysokości. Liście sezonowe, późno pojawiające się na wiosnę, na jesieni żółte. Kwiaty bardzo efektowne, do 10 cm średnicy, pojedyncze, podobne do kwiatów malwy. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Odmiany różnią się od siebie zabarwieniem kwiatów. Wymaga próchniczej, przepuszczalnej ziemi. Nie jest w pełni odporna na mrozy. Podczas surowych zim może przymarzać. Stanowisko powinno być osłonięte i ciepłe. Może potrzebować dodatkowego okrycia na zimę.

 
Roślina znaleziona 21 lipca 2010 w PUDIZie w Olsztynie. Następnego dnia została posadzona przy dworze, po północnej stronie.