Kasztanowiec żółty
Aesculus flava Sol. ex Hope, A. octandra Marshall, A. lutea Wangerin
Ang. Yellow Buckeye


Data modyfikacji: 9 lutego 2015


  Występowanie. Gatunek pochodzi ze środkowo- wschodnich stanów USA.

Opis. Rośnie w formie drzewa o seonowych liściach. Na naturalnych stanowiskach osiąga do 27 m wysokości. Pień ciemnobrązowy, kora u starszych drzew spękana. Liście mniejsze niż u kasztanowca zwyczajnego, błyszczące. Jesienią przebarwiają się na kolor żółto-pomarańczowy do żółto-brązowego. Kwiaty barwy żółtej, drobne, zebrane w grona długości około 15 cm. Kwitnie od późnej wiosny do wczesnego lata. W Polsce kasztanowca żółtego można spotkać głównie w ogrodach botanicznych i kolekcjach dendrologicznych. Owoce są gładkie, bez kolców, w środku 2-4 nasiona.

Uprawa. Odporny na mróz, może rosnąć w strefach 3-8 USDA. Stanowisko słoneczne lub lekko zacienione. Najlepiej rośnie w glebie żyznej, głębokiej i przepuszczalnej, wilgotnej, lekko kwaśnej. Toleruje gleby obojętne i wapienne. Dobrze znosi warunki miejskie.

Dębiany. Kasztanowiec ten został znaleziony 12 sierpnia 2011 na rynku przy ul. Grunwaldzkiej w Olsztynie. Do gruntu został posadzony 27 sierpnia 2011. Rośnie przy rowku z wodą obok kasztanowca zwyczajnego, na północym końcu ogródka, naprzeciw domu nr 2. Jest on szczepiony na wysokości około 60 cm. Sprzedawca nie wiedział dokładnie, jaki to gatunek, ale po opisie kwiatów najbardziej pasuje kasztanowiec żółty.