Kasztanowiec plamisty
Aesculus x neglecta Lindl.


Data modyfikacji: 10 lutego 2015

Występowanie. Gatunek pochodzi z Ameryki Północnej.

Opis. Kasztanowiec ten rośnie w formie drzewa, do wysokości około. 8 m. Liście duże, dłoniaste, jasnozielone z czerwonymi ogonkami i nerwami głównymi. Wiosną młode liście barwy czekoladowej. Jesienią przebarwiają się na żółtopomarańczowo. Kwitnie w drugiej połowie maja. Kwiaty zebrane w wiechy długości około 15 cm, bladożółte z czerwonymi żyłkami. Z oddali widoczne to jest jako barwa pomarańczowa.

Uprawa. Drzewo odporne na mróz. Nie jest atakowane przez szrotówka kasztanowcowiaczka. Z uwagi na niewielki rozmiar nadaje się do niezbyt dużych ogrodów. Stanowi barwny akcent wiosną, wtedy gdy rozwijają się liście, w czasie kwitnienia, a także jesienią, gdy liście się przebarwiają.

Dębiany. Sadzonka kupiona od sprzedawcy Allegro Tyllen. Przysłana została 7 lipca 2009, a do gruntu posadzona 12 września 2009. Rośnie przy końcu sadu, między jabłonią 'Cukrówka Litewska' a starym dębem rosnącym przy rowku. Po raz pierwszy zakwitło wiosną 2013. Drzewko wysokości 1,5 m zostało przesunięte o 1 metr 4 maja 2013, aby dało się poprowadzić proste alejki przez ogród. Część długich, płytko położonych korzeni została uszkodzona. Niektóre gałęzie powycinałem, aby zmniejszyć zapotrzebowanie rośliny na wodę. Miejsce, gdzie rośnie to drzewo, ma dość wysoki poziom wód gruntowych. Korzenie nie sięgały na dużą głębokość, ale były za to szeroko rozrośnięte tuż pod powierzchnią ziemi. Wygląda na to, że drzewo dość dobrze zniosło to przesadzanie. Lato 2014 roku było trudne dla tego kasztanowca ze względu na długą suszę i afrykańskie upały. Zazwyczaj dość wilgotna wcześniej gleba nie sprzyjała wytworzeniu przez drzewo głębokich korzeni. Podlewanie też nie wiele dawało w bardzo przepuszczalnej glebie. Drzewo pod koniec lata straciło już liście.