Kasztanek jarzębolistny, ksantoceras jarzębolistny
Xanthoceras sorbifolium Bunge


Data modyfikacji: 8 stycznia 2017


 
Występowanie. Kasztanek jarzębolistny pochodzi  z północnej części Chin i Mongolii.

Opis. Rośnie w formie krzewu lub drzewa, o sezonowych liściach. W naszym klimacie dorasta do 3 m wysokości. Liście ciemnozielone, lśniące, do 30 cm długości. Kwiaty bardzo dekoracyjne, zielonożółte, później karminowe. Nasiona kasztanka są jadalne, bardzo smaczne, średnicy 1-2 cm i przypominają kasztany.

Uprawa. Kasztanek wymaga stanowiska słonecznego, ciepłego i suchego. Najlepsza dla niego jest gleba przepuszczalna, gliniasto-piaszczysta, zasobna w wapń. Jest wrażliwy na mróz i należy zabezpieczać go na zimę, choćby okrywając bryłę korzeniową. Roślina nie lubi cięcia.

Dębiany. Sadzonka została zamówiona 8 sierpnia 2008 poprzez aukcje internetowe Allegro (marcin_arr), szkółka "Sekwoja" w Mściszewie koło Murowanej Gośliny. Przesyłka z rośliną dotarła do dębian 18 sierpnia. Druga sadzonka pochodziła z Gospodarstwa Szkółkarskiego w Zawadzie Nowej koło Policznej. Przysłana została 13 sierpnia 2010. Kolejna z tej samej szkółki, przysłana 22 sierpnia 2013. Została posadzona do gruntu dwa dni później. Rośnie w zacisznym miejscu, od południowej ściany nowszej części dworu. Kolejna roślina została kupiona od sprzedawcy Allegro Krolik84. Przysłana została 9 października 2014. Była w doniczce P9 i miała wysokość 25 cm.


Porcję 10 g nasion zamówiłem 10 listopada 2009 w firmie Florpak. Przysłane zostały 16 lutego 2010. Nasiona pochodzą z Chin.