Kalina wygryziona
Viburnum erosum Thunb.
Ang. Japanese Arrowwood, Beech Viburnum


Data modyfikacji: 16 stycznia 2017

Występowanie: Krzew w naturze występuje w Azji - Japonia, Korea, Chiny, gdzie rośnie na słonecznych wzgórzach i w niższych partiach gór.

Opis: Krzew wysokości 1-2 m i szerokości 1-1,5 m. Kwiaty białe, bez zapachu, zapylane przez owady. Kwitnie w pierwszej połowie maja. Owoce czerwone, jadalne. Nadają się do jedzenia na surowo i na przetwory. Liście jesienią przebarwiają się na czerwono-pomarańczowy kolor.

Uprawa: stanowisko słoneczne lub półcieniste, wilgotna, dobrze przepuszczalna gleba o kwaśnym odczynie. Mrozoodporność: strefy 6-9a USDA.

Dębiany. Krzew znaleziony na aukcjach internetowych Allegro u sprzedawcy Leszek2401. Kupiony został 4 sierpnia 2010, a przysłany 13 sierpnia 2010. Do gruntu został posadzony następnego dnia. Rośnie po południowej stronie domu w pobliżu czarnego bzu, obok dwóch kalin ząbkowanych. Porcja suszonych owoców została kupiona z arboretum SGGW w Rogowie. Przysłane zostały 17 stycznia 2018 (10 g, 162 szt.). Nasiona zostały wysiane do doniczki 11 lutego 2018 i wstawione do zimnej piwnicy do stratyfikacji.