Kalina sztywnolistna
Viburnum rhytidophyllum Hemsl. ex F.B. Forbes & Hemsl.


Data modyfikacji: 30 stycznia 2018

 
Występowanie. Naturalne stanowiska znajdują się w zachodniej i północnej częśći Chin. W Europie jest w uprawie od początku XX wieku.

Opis. Jest to zimozielona roślina o liściach o długości do 20 cm, pokrytych od spodu brązowoszarym, gęstym kutnerem. Osiąga 3 metry wysokości, Kwitnie w maju i czerwcu. Kwiaty są w kolorze kremowobiałym. Owoce początkowo czerwone, zmieniają z czasem barwę na czarną.

Uprawa. Dobrze rośnie w zacisznych i ocienionych miejscach. Najlepiej rośnie na żyznej i stale wilgotnej glebie. Toleruje nawet silnie wapienne gleby.

Rozmnażanie. Nasiona wymagają stratyfikacji. Można też rozmnażać przez odkłady.

Dębiany. Krzew został posadzony latem 2003 roku. Rośnie na krawędzi zbocza, na południe od dworu, między sosną zwyczajną a modrzewiem. Druga sadzonka została kupiona 5 maja 2009 w centrum ogrodniczym Ol-Flora w Wójtowie koło Olsztyna. Kupowałem ją jako kalinę wonną. Od początku miałem co do niej wątpliwości, ale dopiero po dwóch latach wszystko się wyjaśniło, że to kalina sztywnolistna. Rośnie przy północno-wschodnim narożniku ogrodu, przy świerku kłującym 'Glauca'.