Kalina Siebolda
Viburnum sieboldii Miq.


Data modyfikacji: 7 lutego 2019

Występowanie. Gatunek pochodzi z Japonii.

Opis. Rośnie w formie krzewu lub niewielkiego drzewia. Osiąga wysokość do 5-6 m, szerokość do 3-5 m. Liście sztywne, błyszczące, bardzo ozdobne. Młode barwy czerwonobrązowej, później zielone.

Uprawa. Kalina całkowicie odporna na mrozy występujące w Polsce, odporność strefy 4-7 USDA. Najlepiej rośnie w chłodnym klimacie. Nie jest zalecana do stref cieplejszych niż strefa 7 USDA. Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste. Kwitnie w maju, kwiaty barwy białej. Dobrze rośnie w przeciętnej glebie ogrodowej. Powinna być ona w miarę wilgotna, gliniasta, przepuszczalna. Nie należy dopuszczać do przesuszenia gleby. Kalinę należy przycinać tylko w miarę potrzeby, po kwitnieniu.

Dębiany. Nasiona pochodzą z Arboretum SGGW w Rogowie. Zamówione zostały 30 grudnia 2014, a przysłane 22 stycznia 2015, porcja 6 g, 71 nasion. Wysiane zostały do doniczki 1 lutego 2015 po uprzednim moczeniu w wodzie przez dobę i wstawione do zimnej piwnicy do stratyfikacji. Doniczka na wiosnę została wystawiona do ogrodu, a jesienią ponownie schowana do piwnicy. Siewki z doniczki zostały wysadzone do gruntu 9 października 2016. Rosną na wschód od odstojników. Kolejna porcja nasion (10 g) została przysłana 7 lutego 2019.