Kalina koralowa 'Pohjan Neito'
Viburnum opulus 'Pohjan Neito'


Data modyfikacji: 4 lutego 2016


 
Pochodzenie: odmiana pochodząca od odmiany 'Roseum'. Wyselekcjonowana została w Finlandii. Nazwa odmiany w tłumaczeniu oznacza "Północna Dziewica".

Opis.
Odmiana podobna do popularnej odmiany 'Roseum'. Jest od niej gęstsza i odporniejsza na mróz. Osiąga wysokość 2-4 m. Kwiaty białe, kuliste, płonne. Kwitnie od połowy czerwca przez około trzy tygodnie. Liście zielone, wczesną jesienią przebarwiają się na kolor czerwono-brązowy.

Uprawa. Mrozoodporność rośliny wysoka, sprawdzona w krajach skandynawskich (od strefy 2 USDA). Rośnie nawet za kręgiem polarnym. Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste. Gleba powinna być żyzna, wilgotna, przepuszczalna. Cięcie polega tylko na wycinaniu najstarszych i uszkodzonych pędów.

Dębiany. Roślina została znaleziona 9 września 2014 w Norwegii w centrum ogrodniczym Plantasjen w Vetsby. Roślina rozmnożona w norweskiej szkółce. Do gruntu została posadzona 21 września 2014. Rośnie na wschód od większego stawu, między dębem szypułkowym 'Concordia', a ośnieżą górską.