Kalina Burkwooda 'Anne Russell'
Viburnum x burkwoodii 'Anne Russell'


Data modyfikacji: 2 maja 2016


 
Pochodzenie. Jest to mieszaniec [V. carlesii  × V. utile] × V. carlesii. Odmiana została wyhodowana w Anglii w 1951 roku. W 1957 roku zdobyła nagrodę Royal Horticultural Society (RHS).

Opis. Rośnie w formie gęstego krzewu, dorasta do 2 m wysokości i 1,5 m szerokości. Wzrost powolny, po 10 latach osiąga 1,20 m. Liście sztywne, ciemnozielone, błyszczące. Jesienią przebarwiają się na odcienie żółci, pomarańczu i czerwieni. W cieplejszym klimacie krzew jest zimozielony, ale podczas ostrych zim traci liście. Kwiaty różowe, silnie i przyjemnie pachnące, dość długo utrzymujące się na krzewie. Zakwita w połowie wiosny. Kwiaty chętnie odwiedzane przez pszczoły i motyle. Owoce atrakcyjne zimą dla ptaków.

Uprawa. Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Mrozoodporność: strefy 4-8 USDA. Roślina tolerancyjna na rodzaj gleby. Lubi gleby żyzne, przepuszczalne, o wilgotności przeciętnej do wilgotnych. Odczyn gleby pH 4,5-8.

Dębiany. Krzew został kupiony 20 kwietnia 2010 w sklepie Olkwiat w Olsztynie na Zatorzu. Do gruntu został posadzony dwa dni później przy kalinie sztywnolistnej. 12 czerwca 2010 krzew został przesadzony w pobliże sosny czarnej. Roślinka była niewielka, około 20 cm wysokości, ale z pąkami kwiatowymi.