Judaszowiec południowy (wschodni)
Cercis siliquastrum


Data modyfikacji: 1 lutego 2018

Występowanie. Występuje w Azji oraz w Europie Zachodniej i Południowej. Popularny w regionie sródziemnomorskim. Spotykany jest w widnych lasach, na kamienistych zboczach.

Opis. Drzewo lub wysoki krzew dorastający w Polsce do 8 m wysokości. Jest najpiękniejszym z judaszowców. Wczesną wiosną, w marcu, ukazują się różowe kwiaty długości około 2 cm. Zebrane są w pęczki osadzone bezpośrednio na starszych gałązkach, a nawet na pniu. Wygląda to niecodziennie i bardzo efektownie. Kwiaty kształtem przypominają kwiaty groszku. Drzewo wygląda jakby było oblepione bibułkowymi kulkami. Owocem jest strąk długości 8-15 cm i szerokości do 2 cm, spłaszczony, czerwonobrązowy i nagi. Strąki pojawiają się w połowie lata i utrzymują się na drzewie przez całą zimę. Liście długości 7-12 cm, sercowate, niebieskawozielone. Judaszowiec spotykany jest w Judei. Według legendy to właśnie na takim drzewie powiesił się Judasz po swojej zdradzie.

Uprawa. Judaszowiec południowy wrażliwy jest na mróz i szczególnie w młodym wieku powinien być okrywany na zimę. Wytrzymały jest na suszę. Doskonale znosi przycinanie.




Dębiany. Sadzonka zamówiona została poprzez aukcje internetowe Allegro (Cattley) 1 listopada 2007. Paczka z rośliną dotarła 16 listopada. Sadzonka wysokości około 50 cm, rosnąca  w postaci krzewu. Na roślinie były jeszcze resztki liści. Sadzonka zimę spędziła w domu w nieogrzewanym pomieszczeniu. Została za wcześnie wystawiona na wiosnę na zewnątrz. Była już rozhartowana i wiosenne przymrozki zniszczyły ją. Druga sadzonka pochodzi z Gospodarstwa Szkółkarskiego w Zawadzie Nowej koło Policznej. Zamówiona została 2 sierpnia 2010, a przysłana 12 sierpnia 2010. Do gruntu, naprzeciw południowej ściany nowszej części dworu, wysadzona została 15 sierpnia 2011.


 
Nasiona pochodzą z ogrodu botanicznego w Walencji (28 września 2008). Wysiane zostały do doniczki z odkwaszonym torfem i piaskiem 14 lutego 2009 i wstawione do zimnej piwnicy do stratyfikacji. Pierwsze siewki pojawiły się 22 maja. Kolejną porcję otrzymałem 22 października 2010 i wysiałem do doniczki 14 lutego 2011.





Gatunek ten spotkałem 25 sierpnia 2017 w ogrodzie botanicznym w Tbilisi w Gruzji. Przedstawiony jest na kolejnych sześciu zdjęciach. Drzewa rosną w różnych miejscach ogrodu. Widać wiele samosiewów. Strąki leżą pod drzewami, na chodnikach, na ławkach.