Judaszowiec kanadyjski
Cercis canadensis


Data modyfikacji: 16 października 2013


 
Występowanie. Naturalne stanowiska znajdują we wschodniej części Ameryki Północnej, od prowincji Ontario w Kanadzie do północnych rejonów Florydy w USA.

Opis. Duży krzew lub małe drzewko dorastające do 10 m wysokości. Korona rozłożysta. Ładna, ciemnoszara kora. Liście duże, zielone, okrągło-sercowate, młode - czerwonawe. Oryginalne różowe kwiaty długości 1 cm, wyrastające w pęczkach bezpośredno na gałęziach i pniu (tzw. zjawisko kauliflorii, rzadkie w naszych warunkach). Kwitnie na przełomie kwietnia i maja przed rozwojem liści.

Uprawa. Wymaga stanowisk ciepłych, osłoniętych i słonecznych, gleb żyznych, wapiennych. Roślina bardziej odporna na mróz niż judaszowiec wschodni. Do nasadzeń pojedynczych w większych ogrodach i parkach.

Dębiany. Sadzonka została zamówiona poprzez aukcje internetowe Allegro od użytkownika o nazwie Ryszard Majewski 3 lutego 2008. Przesyłka z sadzonką dotarła 26 lutego. Zostały również zamówione nasiona 31 stycznia 2007 roku poprzez aukcje Allegro od użytkownika o nazwie blue-eyess, zajmującego się sprzedażą nasion sprowadzanych z plantacji nasiennych. Nasiona (20 szt.) przysłane zostały 4 lutego. Następna roślina została zamówiona wysyłkowo 10 lutego 2013 poprzez Allegro w sklepie internetowym Ogród Marzeń w Małkowicach i przysłana 26 lutego 2013. Została od razu posadzona do doniczki. Niestety, do lipca nie dała nawet najmniejszego śladu wegetacji. Uschła i korzenie zgniły.

 
Rozmnażanie. Nasiona zalać gorącą wodą (60 °C) i moczyć 24 godziny aby napęczniały. Siać do ciepłego inspektu, roczne siewki pikować. Młode rośliny zabezpieczyć przed mrozem. Waga 1000 nasion - 28g.