Jodła nikko
Abies homolepis


Data modyfikacji: 30 grudnia 2009


 
Sadzonka zamówiona została poprzez aukcje internetowe Allegro (rosliny_ozdobne) 1 listopada 2007. Pochodzą ze szkółki w Przytoku. Przesyłka z drzewkiem dotarła 9 listopada. W pierwszej połowie czerwca 2009 jodła została skradziona. Dwie kolejne zostały przysłane z tej samej szkółki 16 czerwca 2009.

Jodła nikko jest jedną z najpiękniejszych jodeł. Pochodzi z Japonii. W Polsce dorasta do 18 m wysokości. Można ja spotkać niemal wyłącznie w kolekcjach ogrodów botanicznych i arboretów. Pień pokryty jest szarą, łuskowato łuszczącą się korowiną. Korona ma regularny, szerokostożkowaty kształt. Gałęzie boczne są grube i sztywne, wzniesione. Pędy są grube, nagie, silnie bruzdowane, barwy jasnoszarej. Pączki mają jajowatokulisty kształt i są pokryte żywicą. Igły są sztywne, dość szerokie, ostro zakończone. Igły z wierzchu są ciemnozielone i błyszczące, a od spodu mają dwa białe paski woskowego nalotu. Szyszki są cylindryczne, o długości 7-10 cm, młode barwy fioletowej, a dojrzałe fioletowobrązowej.

Jodła nikko jest bardzo wytrzymała na mrozy i dość odporna na zanieczyszczenia powietrza. Wymagania ma niewielkie, ale gleba musi być dostatecznie wilgotna. W młodości rośnie szybko, zarówno w miejscach ocienionych, jak i słonecznych. Najefektowniej wyglądają drzewa rosnące pojedynczo lub w luźnych grupach. Swobodnie rosnące drzewa długo zachowują pełne ugałęzienie od samej ziemi.