Jodła Lowa
Abies concolor subsp. lowiana, Abies lowiana


Data modyfikacji: 16 kwietnia 2015

Występowanie. Jodła Lowa spotykana jest w USA na wysokościach 900-2700 m n.p.m., od Gór Kaskadowych w centralnym Oregonie, na południe przez Kalifornię (Góry Klamath, Sierra Nevada), do północnego Baja California w Meksyku.

Opis. Drzewo osiąga wysokość do 75 m. Igły są nieco krótsze niż u A. concolor. Osiągają długość 2,5-5 cm. Szyszki kształtu jajowatocylindrycznego, długości 8-12 cm. Łuski wspierające są niewidoczne.

Dębiany. Porcja nasion 10 g została przysłana z Florpaku 9 lutego 2011. Nasiona pochodziły z USA. Zostały wysiane do doniczki i wstawione do zimnej piwnicy. Po stratyfikacji trwającej do połowy maja  doniczka została wystawiona na zewnątrz. Na początku lata pokazały się siewki. W listopadzie przez pomyłkę spryskane zostały Roundupem i mimo szybkiego spłukania wodą siewki padły. Następna porcja nasion z Florpaku została przysłana 11 marca 2013. Nasiona zostały wysiane do doniczki 17 marca 2013 i wstawione do zimnej piwnicy do stratyfikacji. W maju doniczka została wystawiona na zewnątrz i na początku lata były już siewki. Podrośnięta roślina została kupiona wysyłkowo ze Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych Ciekaweiglaki w Królowym Moście. Przysłana została 26 marca 2015.