Jodła górska, jodła arizońska, jodła korkowa
Abies lasiocarpa (Hook.) Nutt.


Data modyfikacji: 26 lipca 2017


 
Występowanie. Naturalne stanowiska znajdują się w górach Ameryki Północnej. Drzewo można zobaczyć w arboretum w Kilmun w Szkocji.

Opis. Jest to wolno rosnące drzewo, dorastające do 15 m wysokości. Ma bardzo efektowną wąską, gęstą koronę o ostrym wierzchołku i pięknie srebrzysto wybarwione igły. Dodatkową ozdobą drzewa jest elastyczna, gruba, korkowata, białoszara kora.

Uprawa. Jodła ta odporna jest na mróz, mniej na suszę. Nie ma specjalnych wymagań glebowych, wymaga jednak słonecznego stanowiska. Nadaje się do małych ogrodów.Dębiany. Sadzonka pochodzi z Gospodarstwa Rolno-Szkółkarskiego p. Michalaków w Mariance Mroczeńskiej koło Kępna. Zamówiona przez internet 4 października 2007, a do Dębian dotarla 11 października 2007. Do gruntu została posadzona 15 kwietnia 2012. Rośnie na zboczu, poniżej miejsca na ognisko. Druga roślina została znaleziona 11 maja 2012 w szkółce Abies w Wójtowie koło Olsztyna. Została posadzona do gruntu następnego dnia i rośnie koło wiąza 'Wredei', niedaleko bramy.