Jesion wąskolistny
Fraxinus angustifolia Vahl, F. tamariscifolia Vahl non Dipp., F. oxycarpa Willd., F. oxyphylla Bieb., F. lentiscifolia Desf., F. excelsior ssp. angustifolia Wesm., F. veltheimii, F. rotundifolia (Mill.)


Data modyfikacji: 30 marca 2010


 
Porcję nasion 10 g zamówiłem w firmie Florpak 6 lutego 2008. Przesyłkę dostałem 25 marca. Nasiona pochodzą z Węgier. Żywotność 44%. 1000 nasion waży 45 g. Zamówiłem również drzewko 4 marca 2008 z prywatnej kolekcji Pawła Kaźmierskiego. Drzewko z gołym korzeniem, o wysokości 30 cm przysłane zostało 12 marca 2008.

Jesion wąskolistny naturalnie rośnie na obszarze od Portugalii na zachodzie poprzez północny brzeg Morza Śródziemnego, Austrię, Czechy i Słowację w Europie środkowej po Kaukaz i Iran na wschodzie. Rośnie w formie drzewa o wysokości do 25 m i średnicy korony do 10 m lub wysokiego, wielopiennego krzewu. Gałęzie korony są cienkie. Kora pnia starszych drzew jest głębiej rzeźbiona niż u jesiona wyniosłego. Liście złożone są z 9-13 wąskich, dość sztywnych i błyszczących listków. Drzewo jest bardziej dekoracyjne niż jesion wyniosły ze względu na drobniejsze liście. Drzewa wyhodowane z nasion z importu z Czech, Austrii, Słowacji i Węgier znoszą klimat panujący w Polsce. Gatunek blisko spokrewniony z jesionem wyniosłym. Owoce używane jako przyprawa. Kwitnie od kwietnia do maja. Kwiaty są obupłciowe, wiatropylne. Gatunek może być też dwupienny.

Gleba i jej odczyn dowolny, ale stanowisko musi być słoneczne. Drzewo odporne na wiatry, ale nie lubi rosnąć na brzegu morskim. Odporne na zanieczyszczenia powietrza. Całkowicie odporne na mróz. Drzewo bardzo dekoracyjne. Istnieje kilka odmian ozdobnych.





 
Nasiona najlepiej zbierać jeszcze zielone, gdy są już dojrzałe, ale jeszcze nie w pełni wyschnięte na drzewie. Powinny być wtedy od razu wysiane do zimnego inspektu. Zwykle wschodzą na wiosnę. Nasiona wysuszone i przechowywane wymagają okresu zimnej stratyfikacji i możliwie wczesnego wysiania na wiosnę do zimnego inspektu. Siewki powinny być przepikowane do doniczek i pierwszą zimę powinny spędzać osłonięte. Na stałe miejsce lub do szkółki powinny być przeniesione późną wiosną lub wczesnym latem. Gdy jest wystarczająca ilość nasion, wtedy można je wysiewać bezpośrednio do gruntu i hodować je przez dwa lata przed przesadzeniem ich na stałe miejsce lub do doniczek.