Jaśminowiec wonny 'Aureus'
Philadelphus coronarius 'Aureus'


Data modyfikacji: 2 stycznia 2010


 
Sadzonka pochodzi od użytkownika aukcji internetowych Allegro o nazwie wiarogodny. Zamówiona została 23 października 2008, a przysłana 6 dni później. Do gruntu została posadzona 3 sierpnia 2009.

Jaśminowiec ten rośnie w formie sztywno wyprostowanego krzewu, o wysokości do 2-3 m. Pędy łukowato przewieszają się na starszych gałęziach. Liście jajowate, długości 4-8 cm, o brzegach odlegle ząbkowanych, intensywnie zabarwione na żółto, latem nieco zielenieją. Kwiaty duże, białe, pojedyncze, z żółtym środkiem i mnóstwem pręcików, średnicy około 3-4 cm. Kwitnie w czerwcu i lipcu, obficie i długo. W ciepłe, letnie wieczory intensywny zapach wyczuwalny już ze znacznej odległości. Owocem jest brązowa, 4-komorowa torebka, zawierająca drobne nasiona.

Najlepsze jest stanowisko słoneczne, ale też dobrze rośnie w półcieniu. Lubi glebę żyzną i wilgotną, wapienną. Krzew odporny na mróz, suszę i zanieczyszczenia powietrza.. Polecany jest do ogrodów, małych parków, przydatny do tworzenia kwitnących żywopłotów, kompozycji barwnych. Nie powinien być nadmiernie cięty. Warto jedynie raz na kilka lat skrócić niektóre najstarsze gałęzie.