Jaśmin nagokwiatowy
Jasminum nudiflorum Lindl


Data modyfikacji: 1 lutego 2018


  Opis. Krzew o zielonych, wiotkich i rózgowatych pędach oraz opadających na ziemię liściach. Osiąga wysokość 3 m. Kwiaty lekko pachnące, złocistożółte, pojawiają sie już w styczniu i są na krzewie do kwietnia. Jest prawdziwą ozdobą ogrodów jako jedna z najwcześniej zakwitających roślin.

Uprawa. Wymaga ciepłych, osłoniętych od zimnych wiatrów stanowisk. Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste, a gleba próchnicza i przepuszczalna.

Dębiany. Roślina zamówiona 15 kwietnia 2008 przez aukcje internetowe Allegro od użytkownika o nazwie stach1_11. Przesyłka z marnie zapakowaną sadzonką dotarła 23 kwietnia. Roślina nie przetrwała jednak zimy i zamówiłem następną sadzonkę u tego samego sprzedawcy. Przysłana została 24 czerwca 2009, tym razem dobrze zapakowana. Do gruntu została posadzona 15 lipca 2009. Na zimę została osłonięta gałązkami sosny bośniackiej. Bardzo mroźna zima 2009/10 zniszczyła następną roślinę. Kolejna roślina kupiona została 5 sierpnia 2010 na aukcjach internetowych Allegro od sprzedawcy marcin_arr. Przysłana została 10 sierpnia 2010, a posadzona 14 sierpnia 2010 koło pomnikowej lipy. No i ta też nie przetrwała ostrej zimy. Kolejna roślina została kupiona poprzez internet pelagia__pl ze Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych "Frezja" w Poznaniu. Przysłana została 13 stycznia 2015. Została posadzona w zacisznym miejscu po południowej stronie dworu, ale zimą mimo okrycia wymarzła. Roślina miała wysokość 92 cm. Następna roślina została kupiona 8 września 2016 w Mera Flor w Bartoszycach. Do gruntu została posadzona 11 września 2016 na brzegu rabaty, na wschód od odstojników. Niestety, jak dotąd nie udało mi się utrzymać ani jednej rośliny przez zimę.Prawdopodobnie jaśmina nagokwiatowego spotkałem w naturze 23 sierpnia 2017 w wąwozie w górach w Turcji, 20 km na wschód od miejscowości Osmancik (około 200 km na północny wschód od Ankary). Cztery kolejne zdjęcia przedstawiają te roślinę. Miałem wątpliwości, czy nie jest to jakiś żarnowiec czy janowiec, ale tu sprawę wyjaśniły owoce, które są w postaci kulek, a nie strąków. Kolejne wątpliwości to takie, czy jest to jaśmin nagokwiatowy, który w naturze występuje raczej bardziej na wschód - w Chinach i to w nieco cieplejszych rejonach.

Trzy zdjęcia poniżej zostały zrobione 5 sierpnia w ogrodzie botanicznym w Tbilisi. W wielu miejscach można zobaczyć tam żywopłoty z jaśminów, czy jaśminy ścielące się na murach.