Jarząb setschwanensis
Sorbus setschwanensis  (C. K. Schneider) Koehne, Sorbus vilmorinii C. K. Schneider var. setschwanensis C. K. Schneider


Data modyfikacji: 10 lutego 2017


 
Występowanie. Chiny, prowincje Guizhou i Sichuan. Gatunek spotykany jest w górach na wysokościach 2300-3000 m.n.p.m na kamienistych zboczach i w mieszanych lasach.

Opis. Jest to rzadko spotykany krzew lub małe drzewko, dorastające do 2-4 m wysokości i 2 m szerokości. Rośnie wolno, ma pokrój wyprostowany, wielopniowy. Szczególną dekorację krzewu stanowią delikatne, złożone, ciemnozielone liście, które jesienią przebarwiają się na ogniście czerwony kolor. Dodatkową atrakcją są, nietypowe dla jerzębów, białe owoce, które pojawiają się w sierpniu i pozostają na krzewie jeszcze długo po opadnięciu liści.

Uprawa. Rośnie na każdej glebie, ale najlepiej na glebach żyznych, gliniasto-piaszczystych lub gliniastych, próchnicznych, najlepiej lekko kwaśnych. Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste. Jest całkowicie odporny na mróz. Warto sadzić go w ogrodach naturalistycznych i parkach. Nadaje się również do mniejszych ogrodów ze względu na swój niewielki rozmiar. Jest wyjątkowo efektowny w momencie jesiennego przebarwiania liści, z którymi ostro kontrastują białe owoce.

Dębiany. Roślina została zamówiona 9 czerwca 2008 przez aukcje internetowe Allegro (Cedzyki). Na stałe miejsce w sadzie jarząb został wysadzony 18 lipca 2008. Druga roślina została kupiona 3 czerwca 2017 w Arboretum SGGW w Rogowie. Miała wysokość 154 cm. Porcja nasion została zamówiona w Arboretum SGGW w Rogowie, która została przysłana 1 lutego 2017, 32 owoce o masie 1,9 g. Owoce zawierały po 2-3 nasiona.