Jarząb scalaris
Sorbus scalaris Koehne


Data modyfikacji: 25 kwietnia 2017


 
Występowanie. Naturalne stanowiska znajdują się w Chinach w prowincjach Sichuan i Yunnan. Spotkać go tam można w mieszanych lasach, na zboczach gór, na wysokościach 1600-3000 m.n.p.m.

Opis. Jarząb ten rośnie w formie krzewu lub małego drzewa o wysokości do 3-7 m. Liście zielone, sezonowe, jesienią przebarwiają się na jaskrawy, czerwony kolor. Owoce pomarańczowe. Roślina jest obcopylna, do owocowania potrzebuje innego egzemplarza swojego gatunku. W hodowli znajduje się niewielka liczba roślin tego gatunku genetycznie różnych, ponieważ w większości są one rozmnażane wegetatywnie. Rośliny uzyskiwane z nasion pozyskiwanych przez ogrodników ze swoich roślin są więc najczęściej mieszańcami z innymi gatunkami jarząbów.

Dębiany. Pierwsze drzewko było kupione w sklepie internetowym Świat Roślin. Przysłane zostało 3 lipca 2014, a do gruntu posadzone zostało 6 lipca 2014. Rosło naprzeciw budynku gospodarczego przy domu nr 2. Jarząb ten dość szybko usechł. Następne drzewko zostało kupione w tym samym miejscu i przysłane 24 września 2014. Do gruntu, obok tego uschniętego, zostało posadzone 1 padziernika 2014. Kolejne zostało kupione w tym samym miejscu i przysłane zostało 23 marca 2017. Miało wysokość 108 cm, a szczepienie na wysokości 9 cm.