Jarząb pospolity 'Dirkenii'
Sorbus aucuparia 'Dirkenii'


Data modyfikacji: 17 czerwca 2015


 
Pochodzenie. Odmiana otrzymana w 1890 roku w szkółkach Dirkena w Oudenbosch w Holandii.

Opis. Drzewo o sezonowych liściach, osiągające wysokość do 5-7 m. Kora barwy brązowozielonej, gładka, nawet na starszych gałęziach gładka. Młode pędy szaro owłosione. Liście pierzaste, długości 12-18 cm, złożone z 9-17 listków, długości 4-6 cm. Listki jajowatolancetowate, o brzegu ostro piłokowanym, u nasady całobrzegim. Barwa liści początkowo jasnożółta, później zielonożółta. Kwiaty białe, zebrane w duże, płaskie baldachogrona, średnicy do 12 cm. Zapach kwiatów duszący, niezbyt przyjemny. Kwitnie w drugiej połowie maja. Owoce kuliste, średnicy 5-8 mm, pomarańczowe, dojrzewają we wrześniu i utrzymują się na drzewie do połowy października.

Uprawa. Roślina odporna na mróz panujący w Polsce (do strefy 5a USDA). Toleruje różne rodzaje i wilgotność gleby, jednak na glebach gliniastych i mokrych rośnie gorzej. Jest odporna na suszę. Nie powinna być sadzona na słonecznych stanowiskach, ponieważ żółte liście bardzo łatwo ulegają przypaleniu, brązowieją i zamierają. Należy wybrać dla niej stanowisko jasne, ale nie oświetlone bezpośrednio przez słońce.

Dębiany. Roślina została kupiona 21 listopada 2014 w Szkółce Drzew i Krzewów Ozdobnych J.B. Szmit w Pęchcinie koło Ciechanowa. Roślina szczepiona, wysokości 176 cm, doniczka 7,5-litrowa. Do gruntu została posadzona 22 listopada 2014. Rośnie na górce, po lewej stronie alei smakołyków, między jarząbem japońskim a jarząbem pospolitym 'Fingerprint'.