Jarząb 'Joseph Rock'
Sorbus x 'Joseph Rock'
Ang. Chinese Mountain Ash, Joseph Rock Rowan


Data modyfikacji: 26 stycznia 2015


 
Pochodzenie. Drzewo zostało znalezione w Chinach na początku XX wieku przez łowcę roślin Josepha Rocka.

Opis. Osiąga wysokość 6-8 m i szerokośc do 2,5 m. Kwitnie w kwietniu i maju. Kwiaty zebrane w kiście, barwy białokremowej. Jesienią i zimą drzewo zdobią grona żółtych, okrągłych owoców. Liście bardzo ładnie przebarwiają się jesienią na kolor pomarańczowo-czerwony do purpurowego.

Uprawa. Jarząb 'Joseph Rock' wymaga przepuszczalnej i wilgotnej latem gleby, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Najlepsza jest gleba gliniasta, przepuszczalna. W naturze rośnie w wilgotnych miejscach i w czasie suchego lata wymaga podlewania. Może rosnąć na trawnikach, gdyż toleruje wapnowanie gleby. Stanowisko powinno być słoneczne, przewiewne. Nie lubi przycinania. Najlepiej zachować jego naturalny pokrój. Jeżeli jest to konieczne, należy przycinać zimą lub latem, podczas suchych dni. Drzewko wrażliwe na zarazę ogniową, tak jak inne różowate. Porażone gałęzie należy wycinać w czasie suchego dnia i miejsce przecięcia zabezpieczać maścią ogrodniczą. Mrozoodporność - strefy 7-9 USDA, czyli można polecić go jedynie do najcieplejszych regionów Polski. Inne źródła z kolei podają, że drzewo jest w pełni mrozoodporne. Te źródła to najczęściej sprzedawcy roślin.

Rozmnażanie. Nasiona należy stratyfikować 6-8 tygodni i wysiewać wczesną wiosną. Można je też wysiewać jesienią, bezpośrednio po zbiorze. Nasiona muszą mieć zapewnioną wilgoć. Gatunek i odmiany można rozmnażać też poprzez sadzonkowanie. Pędy zdrewniałe na sadzonki należy pobierać zimą, a półzdrewniałe latem.

Dębiany. Drzewko znalezione poprzez aukcje internetowe Allegro (eapucek), Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych A. Pucek,  położona w okolicach Konina. Przysłane zostało 31 marca 2010. Drzewko szczepione na jarząbie pospolitym.