Jarząb japoński, jarząb dalekowschodni
Sorbus commixta Hedl.

Data modyfikacji: 26 stycznia 2015


 
Występowanie. Korea, Japonia, Sachalin.

Opis. Jarząb japoński rośnie dość szybko. Drzewo to osiąga 5-10 m wysokości i 4-6 m szerokości. Jeden z najładniejszych jarząbów. Jesienią przebarwia się na jaskrawy, czerwony kolor. Ma elegancki pokrój. Kwiaty niepozorne, białe, zebrane są w okazałe baldachogrona. Kwitnie wiosną. Późnym latem i jesienią dojrzewają małe, intensywnie czerwone owoce. Zebrane są w efektowne owocostany.

Uprawa. Jest tolerancyjny na warunki siedliskowe, doskonale znosi zanieczyszczenie powietrza. Gleba powinna być lekka, wilgotna, bez stagnującej wody. Nie toleruje zacienienia. Jest całkowicie mrozoodporny.

Dębiany. Nasiona pochodzą z arboretum w Kudypach (3 października 2007 i 2 października 2008). Zdjęcia owoców zrobione zostały również w arboretum. Roślina została zamówiona 16 sierpnia 2008 przez aukcje internetowe Allegro (Cedzyki). Paczka z rośliną dotarła do Dębian 22 sierpnia 2008. Jarząb został posadzony przy drodze, naprzeciw domu nr 2.


 
Siewki ostrą zimę doskonale przetrwały w małych donicz- kach, przykryte śniegiem. Wczesną wiosną znacznie wcześniej od innych gatunków wypuściły liście. Żadna roślinka nie wymarzła.