Jałowiec Pinga 'Hulsdonk Yellow'®
Juniperus pingii 'Hulsdonk Yellow'®


Data modyfikacji: 14 maja 2015


  Pochodzenie. Odmiana została wyselekcjonowana przez Kools, Kornelius Petrus Francisus (Deurne, Holandia). Krzew został zaprezentowany na targach Groot Groen w 2008 roku. Zdobył tam złoty medal. Do handlu jałowiec ten został wprowadzony w 2009 roku.

Opis. Jest to karłowy, wolno rosnący krzew o stożkowym pokroju. Po 10 latach osiąga około 1 m wysokości. Starsze igły barwy ciemnozielonej, a młode przyrosty kremowożółte.

Uprawa. Krzew wrażliwy na suche, mroźne wiatry. Powinien być sadzony w osłoniętych, zacisznych miejscach. Toleruje różnego rodzaju gleby. Nadaje się do małych ogrodów, ogródków w stylu japońskim i skalniaków.

Dębiany. Jałowiec kupiony 18 czerwca 2009 w szkółce w Wadągu koło Olsztyna. Był właśnie świeżo przywieziony z zachodniej części Polski. Do gruntu został posadzony 2 dni później. Wybrałem dla niego miejsce półcieniste w sąsiedztwie innych iglaków. W ciągu lata jednak część najświeższych przyrostów zbrązowiała, ale cała roślina jakoś się trzymała. W chwili kupowania krzew był śliczny, przyciągający wzrok. Zachował się jak większość ślicznych, "wypasionych" roślinek, hodowanych w cieplarnianych, sterylnych warunkach. Podczas pierwszej zimy roślinka wymarzła. Następną znalazłem 8 października 2013 w szkółce Topa Ogród w Olsztynie przy ul. Sielskiej 45. Roślina została posadzona do gruntu 20 październka 2013. Rośnie na brzegu rabaty, naprzeciw południowej ściany środkowej części dworu.