Jabłoń purpurowa
Malus ×purpurea Rehder


Data modyfikacji: 4 września 2016


 
Pochodzenie. Jest to mieszaniec M. niedzwetzkyana i M. x atrosanguinea. Często uprawiany jest w europejskich ogrodach. 

Opis. Jabłoń purpurowa rośnie jako krzew lub niskie drzewko 2-3 m wysokości. Liście małe, brzegiem karbowane, ciemnozielone lub lekko zaczerwienione. Kwitnie obficie w maju na różowo lub różowo-czerwono. Kwiaty mają 3-5 cm średnicy, utrzymują się długo na drzewie. Owoce ozdobne, lekko wydłużone, błyszczące z czerwonym rumieńcem. Gatunek jest dosyć zmienny.

Uprawa. Roślina odporna na mróz i zanieczyszczenie powietrza.

Dębiany. Sadzonka zostały zamówiona 18 listopada 2007 poprzez aukcje internetowe Allegro (krzych0719). Pochodzi ze Szkółki Roślin Ozdobnych "Ozdobne Rośliny" w Białymstoku. Przesyłka z sadzonką i ekstra dodatkiem w postaci nasion tej jabłoni dotarła 21 listopada. Jabłoń przetrzymałem przez zimę w zimnym pokoju, wsadzoną w ziemię w wiadrze, a 16 marca 2008 posadziłem jabłoń do doniczki. Jabłoń została posadzona do grunt 16 sierpnia 2014. Rośnie na północnym krańcu Dębian, w miejscu po dawnej stodole, obok innych gatunków jabłoni. 

 
Rozmnażanie. Nasiona można wysiewać przez cały rok. Należy je wcześniej stratyfikować przez 90-100 dni. Powinny być siane na głębokość 2-3 cm.