Jabłoń niska odm. niedzwetzkyana
Malus pumila Mill. var. niedzwetzkyana  (Dieck ex Koehne) C.K.Schneid.


Data modyfikacji: 17 czerwca 2015


 
Opis. Drzewo ozdobne, osiąga wysokość 3 do 10 m, szerokość korony 3 do 6 m. Korona szeroka, zwisające gałęzie, ozdobne owoce. Liście zielone i ciemnozielone, jesienią przebarwiają się na czerwono. Zakwita w połowie wiosny. Kwiaty różowe, czerwone do fioletowoczerwonych, długo zdobiące drzewo. Owocuje corocznie. Owoce małe, niewiele ponad 1 cm średnicy, barwy bordowej, utrzymują się na drzewie przez zimę, są zjadane przez różne gatunki ptaków.

Uprawa. Odporna na mróz, może rosnąć w strefach od 4 do 8 USDA, czyli na terenie całego kraju. Stanowisko powinno być słoneczne lub lekko ocienione. Gleba o wilgotności przeciętnej do wilgotnej, lekko piaszczysta do lekko gliniastej. Odczyn gleby od pH 5,5 do 7,5, czyli lekko kwaśna do obojętnej.

Dębiany. Dwie sadzonki przysłane zostały 6 listopada 2008 ze Szczepankowa. Roślina mateczna pochodzi z Ogrodu Botanicznego UAM w Poznaniu. Jedno drzewko zostało posadzone do gruntu 6 lipca 2014. Rośnie na górce, w miejscu dawej stodoły, obok jabłoni nadobnej.