Irga Zabela
Cotoneaster zabelii Schneid.


Data modyfikacji: 7 stycznia 2017

Występowanie. Irga Zabela pochodzi ze środkowych Chin. Jest prawdopodobne, że Cotoneaster shansiensis J. Fryer & B. Hylmö, może być synonimem tego taksonu, wyjaśnienie wymaga jednak dokładniejszej analizy.

Opis. Krzew o sezonowych liściach. W naszym klimacie po 10 latach osiąga wysokość i szerokość 2-2,5 m. Roczne przyrosty pędu głównego osiągają 1 m, a pędy boczne 80 cm. Posiada cienkie, przewisające pędy, kosmato owłosione. Liście mają kształt eliptyczny, są tępo zakończone, matowe, obustronnie owłosione. Kwiaty w zwisających wiechotkach. Owoce mają kształ gruszkowaty o średnicy 8-10 mm, dojrzałe barwy bordowej. Utrzymują się na krzewie do wiosny. Po opadnięciu przemrożonych owoców na ziemię wiele nasion kiełkuje. Owoce zawierają po 2 nasiona.

Uprawa. Roślina jest odporna na mrozy. Można wykorzystać ją do kompozycji w grupach, do ogrodów naturalistycznych, nadaje się też na nieformowane żywopłoty. Ładny efekt przewieszających się gałęzi można uzyskać wycinając co 2-3 lata najstarsze pędy przy ziemi, bez skracania będów bocznych.

Dębiany. Dwie sadzonki rozmnożone wegetatywnie zostały kupione poprzez aukcje Allegro (jarmulak) i przywiezione do Dębian 28 czerwca 2008. Roślina mateczna pochodzi ze szkółki roślin Gałczyński Śląski z Krakowa. Od sprzedawcy uzyskałem też wiele informacji o tej irdze. Rośliny posadziłem na zboczu 29 lipca 2008. Nie przetrwały jednak zimy. Następna roślina została kupiona wysyłkowo w Szkółce Drzew i Krzewów Konieczko. Przysłana została 18 czerwca 2015. Miała wysokość 84 cm. Do gruntu została posadzona 21 czerwca 2015. Rośnie między większym stawem a sadem, pomiędzy irgą insculptus a irgą otto-schwartzii.