Irga Warda
Cotoneaster wardii W.W. Sm
Ang.: Ward's Cotoneaster


Data modyfikacji: 1 stycznia 2015

Występowanie. W naturze gatunek ten występuje w południowo-wschodnim Tybecie. Rośnie na obrzeżach lasów na skalistych stanowiskach, na wysokości 3000-4000 m.n.p.m.

Opis. Zimozielony krzew o wysokości do 4 m. Kwiaty są miododajne, a owoce zjadane są zimą przez ptaki. Roślina zapylana przez owady.

Uprawa. Jest to mało wymagająca roślina. Mrozoodpornośc do strefy 6 USDA. Toleruje gleby od kwaśnych po bardzo zasadowe. Najlepiej jednak rośnie w żyznej, przepuszczalnej glebie. Lubi gleby wapienne i torfowe. Dobrze rośnie na glebach ciężkich, gliniastych. Nie powinna być sadzona w mokrych i podmokłych glebach. Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste. Na zacienionych stanowiskach nie będzie dobrze owocować. Krzew wrażliwy na opieńkę miodową. Toleruje zanieczyszczenia powietrza.

Rozmnażanie. Nasiona irg najlepiej wysiewać do zimnego inspektu jesienią bezpośrednio po zebraniu owoców. Wschodzą wtedy zwykle na wiosnę. Nasiona wysuszone i przechowywane powinny być poddane stratyfikacji - najpierw 3 miesiące ciepłej (15°C), a potem 3 miesiące chłodnej (4°C). Po takiej stratyfikacji nasiona wschodzą od 1 do 18 miesięcy po wysianiu. Roślinę można rozmnażać też wegetatywnie z sadzonek półzdrewniałych pobieranych w lipcu i sierpniu.

Dębiany. Owoce tej irgi dostałem z Krakowa z Ogrodu Botanicznego UJ. Zawierały po 4 nasiona. Wydobyte z owoców nasiona zostały wysiane do doniczki 23 marca 2013 i wstawione do zimnej piwnicy do stratyfikacji. W maju zostały wystawione na zewnątrz i latem pojawiły się siewki.