Irga okazała
Cotoneaster splendens Flinck & B. Hylmo
Ang.: Showy Cotoneaster


Data modyfikacji: 9 lutego 2017


  Synonimy. Cotoneaster dielsianus E.Pritz. var. elegans Redher & E.H. Wilson, Cotoneaster distichus var. tongolensis, cotoneaster 'Sabrina'.

Występowanie. Chiny.

Opis. Krzew o sezonowych liściach. Osiąga wysokość 2 m i szerokość 2 m. Liście zielone, błyszczące, jesienią przebarwiają się na czerwono. Kwiaty białe z różowymi przebarwieniami, pojawiają się na początku lata. Owoce okrągłe, pomarańczowe. Owoce z arboretum zawierały po 3-4 nasiona, a owoce na krzewie w Dębianach po 4.

Uprawa. Strefy mrozoodporności USDA 5-9, czyli może rosnąć na terenie całego kraju. Gleba powinna być średnio żyzna, dobrze przepuszczalna. Odczyn gleby obojętny lub lekko kwaśny Stanowisko powinno być słoneczne.

Rozmnażanie. Wegetatywnie można rozmnożyć z półzdrewniałych sadzonek pobieranych latem. Nasiona wymagają stratyfikacji. Można wysiewać je jesienią do gruntu lub zimą do pojemników w nieogrzewanych szklarniach.

Dębiany. Roślina została kupiona 21 sierpnia 2014 w Arboretum SGGW w Rogowie. Posadzona została do gruntu 23 sierpnia 2014. Rośnie naprzeciw północnego wejścia w środkowej części dworu, między brzozą brodawkowatą 'Schneverdinger Goldbirke' a dębem burgundzkim 'Marmorata'. Nasiona pochodzą z Arboretum SGGW w Rogowie. Zamówione zostały 30 grudnia 2014, a przysłane 22 stycznia 2015, porcja 3,4 g, około 130 nasion. Wysiane zostały do doniczki 1 lutego 2015 po uprzednim moczeniu w wodzie przez dobę i wstawione do zimnej piwnicy do stratyfikacji. Siewki pojawiły się 30 maja 2015. Nstępna porcja nasion została zamówiona w Arboretum SGGW w Rogowie, która została przysłana 1 lutego 2017, 78 owoców o masie 5,0 g. Owoce zawierały po 3-4 nasiona. Zostały wysiane do doniczki 12 lutego 2017 i wstawione do zimnej piwnicy do stratyfikacji. Do gruntu zostało wysadzonych 5 siewek 2 czerwca 2018. Rosną na rabacie na wschód od odstojników, obok kolcorośli tamnoides.