Irga Dielsa
Cotoneaster dielsiana, Cotoneaster applanathus


Data modyfikacji: 26 października 2009


 
Sadzonka pochodzi ze szkółki p. Wyszomirskiego z Lubinia. Do Dębian dotarła 16 września 2007. Trochę nasion miałem z arboretum w Kudypach (2 października 2008), które wysiałem 25 października do doniczki z mieszaniną piasku z torfem i wstawiłem do zimnej piwnicy do stratyfikacji. Pierwsze siewki pojawiły się 29 marca 2009.

Irga Dielsa jest krzewem dorastającym do 2-3 m wysokości, o jasnoczerwonych owocach. Posiada efektowne, łukowato wygiete gałęzie. Liście są eliptyczne, ciemnozielone, połyskliwe, całobrzegie od spodu jasne. Na jesień przebarwia się w zależności od przebiegu pogody na kolory soczystej czerwieni i żółci. Na krzewie część liści jest już przebarwionych, a część jeszcze zielonych. Kwitnie w kwietniu na biało lub czerwono. Krzew jesienią pokryty jest dużą ilością czerwonych owoców, długo pozostających na krzewie. Dość dobrze znosi mróz. Irga Dielsa może być przycinana. Można wykorzystywać ją w formie żywopłotów lub pojedynczo stojących krzewów na trawniku.

Nasiona należy moczyć w wodzie przez 24 godziny i stratyfikować w wilgotnym torfie w temperaturze 5°C przez okres 10-12 miesiecy. Owoc zawiera 3 nasiona, choć trafiają się 2 lub 4. 
Sadzonka z Lubinia przetrwała zimę w dobrej formie i podrosła do 25 cm wysokości pod koniec lata.