Irga całolistna (macierzankowa)
Cotoneaster integrifolius (Roxb.) G. Klotz


Data modyfikacji: 16 maja 2016

Występowanie. Himalaje i zachodnie Chiny.

Opis. Zimozielony krzew. Osiąga wysokość do 0,5-1 m. Rozrasta się szeroko. Młode pędy barwy ciemnopurpurowej. Liście długości 7-15 mm, wąskoeliptyczne, grube, z wierzchu ciemnozielone, błyszczące, od spodu gęsto owłosione. Kwitnie w maju-czerwcu. Kwiaty pojedyncze, białe, o średnicy 10-12 mm. Owoce czerwone, kuliste, zawierające po dwa nasiona, dojrzewają w sierpniu-wrześniu.

Uprawa. Niepełna mrozoodporność w naszym klimacie (strefy 7A-9B USDA). W ostre zimy może przemarzać do poziomu śniegu. Warto okryć roślinę na zimę. Lubi gleby gliniasto-piaszczyste i gliniaste, żyzne lub przeciętne ogrodowe, średnio wilgotne lub suche, o odczynie obojętnym do zasadowego. Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste, zaciszne.

Dębiany. Owoce tej irgi dostałem 24 września 2013. Pochodzą z ogrodu botanicznego w Porto w Portugalii. Nasiona wysiane zostały 3 listopada 2013 do doniczki i wstawione do stratyfikacji w zimnej piwnicy. Doniczka została wyjęta na zewnątrz w połowie maja i latem pojawiły się siewki. Rośliny nie przeżyły zimy 2016/17. Zostały zżarte przez jakieś gryzonie.