Irga affinis
Cotoneaster affinis Lindley


Data modyfikacji: 10 stycznia 2017

Synonimy. Cotoneaster bacillaris Lindley var. affinis (Lindley) J.D. Hooker, Cotoneaster frigidus Lindley var. affinis (Lindley) Wenzig, Mespilus affinis (Lindley) D. Don.

Występowanie. Naturalne stanowiska znajdują się w Chinach w prowincjach południowo-wschodni Sichuan, południowy Xizang, Yunnan, a także w Bhutanie, Indiach, Kaszmirze, Nepalu i Sikkimie. Można spotkać ją na wysokościach 1100-3900 m.n.p.m. na zboczach, w mieszanych lasach, zaroślach w dolinach rzek.

Opis. Krzew do 5 m wysokości, liście zimozielone. Owoce purpurowobrązowe do czarnych, jajowate, 6-8 mm średnicy, zawierają po 2 nasiona (owoce z Oxfordu). Kwitnie w maju-czerwcu, owoce dojrzewają we wrześniu-październiku.

Uprawa. Mrozoodporność strefy 6-8 USDA. Odczyn gleby pH 5-8. Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Gleba piaszczysta do gliniastej, średnio wilgotna do wilgotnej.

Dębiany. Owoce pochodzą z ogrodu botanicznego w Oxfordzie, zebrane z ziemi pod krzewem 14 listopada 2015. Nasiona zostały wysiane do doniczki 6 stycznia 2016 po uprzednim moczeniu przez dobę w wodzie, a następnie wstawione do zimnej piwnicy do stratyfikacji. Na zewnątrz doniczka została wystawiona na początku maja 2016. Po kilku dniach pojawiły się pierwsze siewki.
Cztery kolejne zdjęcia zostały zrobione 25 sierpnia 2017 w ogrodzie botanicznym w Tbilisi w Gruzji.