Idesja wieloowockowa
Idesia polycarpa Maxim., Polycarpa maximowiczii Lindl. ex Carriere.


Data modyfikacji: 15 kwietnia 2013

 
Występowanie. Gatunek pochodzi ze wschodniej Azji - Chin i Japonii. Występuje w górskich lasach na wysokości powyżej 2000 m.n.p.m.

Opis. Rośnie w formie drzewa o wysokości do 12 m i szerokości korony do 10 m. W uprawie osiąga 3 m wysokości. Korona posiada dekoracyjny, parasolowaty pokrój. Liście duże, zielone, zimą zyskują piękną, czerwoną barwę i stanowią dodatkowy element dekoracyjny. Kwiaty mają barwę żółtą. Owoce średnicy ok 10 mm, są czerwone, zebrane w dużych wiechach, nawet do 40 cm długości. Utrzymują się na drzewie całą zimę. Roślina dwupienna. Do owocowania potrzebny jest posadzony razem egzemplarz męski i żeński. Owoce są jadalne na surowo i nadają się na przetwory. Jest rośliną przyciągającą uwagę ze względu na girlandy owoców wiszących zimą na drzewku.

Uprawa. Roślina toleruje różne rodzaje gleby, o dowolnym odczynie. Gleba powinna być jednak wilgotna. Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste. Podobno z powodzeniem znosi nasz klimat. Można sadzić ją nawet w strefie 5 USDA, czyli na terenie całego kraju, łącznie z suwalszczyzną. Jednak moje obserwacje tego nie potwierdziły. Pierwsza roślina mi wymarzła, a dopiero to co wyhodowałem z nasion przetrwało mi kolejne zimy, ale też w końcu wymarzły.

Rozmnażanie. Nasiona należy wysiewać wiosną w szklarni. Zwykle bardzo dobrze wschodzą. Gdy siewki są już dostatecznie duże, należy przepikować je do doniczek. Pierwsze dwie zimy powinny spędzać w szklarni lub zimnym inspekcie. Na stałe miejsca wysadzać późną wiosną, gdy minie ryzyko przymrozków. Określenie płci egzemplarza możliwe jest dopiero wtedy, gdy na roślinie pojawią się kwiaty. Roślinę można też skutecznie rozmnażać poprzez półzdrewniałe sadzonki pobierane z rośliny w lipcu-sierpniu.

Dębiany. Sadzonkę zamówiłem 2 czerwca 2008 poprzez aukcje internetowe Allegro (marcin_arr) ze Szkółki "Sekwoja" państwa Bartkowiaków w Mściszewie koło Murowanej Gośliny. Do gruntu została wysadzona 27 czerwca 2009. Druga roślina została kupiona od tego samego sprzedawcy. Przysłana została 30 marca 2017. Miała wysokość 13 cm.


Porcję nasion otrzymałem też od pana Bartosza Reichela 26 listopada 2008. 1000 nasion waży 3 g. Zostały wysiane 15 lutego 2009 do doniczki z mieszaniną torfu i piasku i wstawione do stratyfikacji do zimnej piwnicy. W czerwcu nasiona powschodziły. Druga porcja nasion przysłana została z Dendrony 11 kwietnia 2013.