Howenia słodka
Hovenia dulcis Thunb.


Data modyfikacji: 23 listopada 2015


 
Występowanie. Howenia słodka występuje w Japonii, Korei i Chinach. W Polsce jest bardzo rzadko spotykana.

Opis. Rośnie w formie drzewa. W naszym klimacie dorasta do 5 m wysokości. Liście ma duże, o lekko sercowatym kształcie, do 15 cm długości, ułożone skrętolegle. Kwiaty pięciopłatkowe, drobne, zebrane w kwiatostany, pojawiają się latem. Owoce czarne, podobne do jagód, do 1 cm średnicy, jadalne, słodkie, przypominają rodzynki. W miejscach gdzie występuje, wykorzystywany jest ekstrakt z nasion, gałązek i młodych liści jako substytut miodu.

Uprawa. Howenię można uprawiać w każdej glebie ogrodowej, nawet na piaszczystym podłożu. W Polsce howenia uprawiana jest jako roślina ozdobna.

Rozmnażanie. Nasiona należy wysiewać w szklarni w marcu-kwietniu. Podrośnięte siewki należy pikować do doniczek.

Dębiany. Sadzonka została zamówiona 8 sierpnia 2008 poprzez aukcje internetowe Allegro (marcin_arr), szkółka "Sekwoja" w Mściszewie koło Murowanej Gośliny. Przesłka z rośliną dotarła do Dębian 14 sierpnia. Została posadzona w sadzie 23 lipca 2009. Nie przetrwała jednak pierwszej zimy. Następna, duża roślina, została kupiona w szkółce w Zawadzie Nowej i przysłana 3 lipca 2014. Posadzona została 6 lipca 2014. Rośnie na zboczu, naprzeciw środkowej części dworu. Porcja nasion została kupiona w Dendronie, które zostały przysłane 24 marca 2014. Pochodzą z Chin (żywotność 60%, czystość 95%).