Hortensja dębolistna
Hydrangea quercifolia W. Bartram


Data modyfikacji: 25 września 2016


 
Pochodzenie. Ojczyzną hortensji dębolistnej są południowe stany USA.

Opis. Hortensja dębolistna rośnie w formie krzewu o wysokości i szerokości do 2 m. Większość kwiatów ma płodnych. Liście głęboko klapowane, przebarwiają się jesienią na purpurowo.

Uprawa. Dobrze rośnie na stanowiskach od cienistych po słoneczne. Jest mało odporna na silny mróz. Lubi gleby wilgotne, żyzne, przeciętne lub ciężkie. Odczyn gleby powinien być obojętny lub zasadowy. Znosi przycinanie.

Dębiany. Sadzonka pochodzi od użytkownika aukcji internetowych Allegro o nazwie wiarogodny. Zamówiona została 23 października 2008, a przysłana 6 dni później. Zimę spędziła w doniczce w zimnym pokoju. Do gruntu została wysadzona 2 maja 2009. Rośnie na zboczu, koło schodków przy kurniku. W bardzo mroźne zimy część jej pędów przemarza. 
Nasiona zostały zamówione 31 stycznia 2007 roku poprzez aukcje Allegro od użytkownika o nazwie blue-eyess, zajmującego się sprzedażą nasion sprowadzanych z plantacji nasiennych. Bardzo drobniutkie nasiona zostały przysłane 4 lutego 2008.

Nasiona siać do inspektu lub do skrzynek w szklarni. Małe siewki pikować do inspektu, a gdy podrosną przesadzać do gruntu.