Hebe Andersona
Hebe x andersonii (Lindl. & Paxt.) Cockayne


Data modyfikacji: 17 czerwca 2009Krzew kupiony w OBI w Olsztynie 20 października 2008. Pierwszą zimę spędził przy oknie w pomieszczeniu, gdzie była temperatura 8°C. Na początku czerwca hebe zostało wystawione do ogrodu i zaczęło kwitnąć.

Jest to mieszaniec Hebe salicifolia i Hebe speciosa, wyhodowany w 1849 roku przez Isaaca Andersona-Henryego w Edynburgu. Osiąga wysokość do 1,8 m. Kwiaty są fioletowe lub białe, na krzewie od lata do jesieni. Liście są mięsiste, ciemnozielone, pokryte woskowym nalotem, błyszczące.

Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste, gleba kwaśna, wilgotna. Podlewać należy dużą ilością wody, tak aby głębokie warstwy ziemi były zwilżone. Lubi też wilgotne powietrze. Mrozoodporność jest niewystarczająca. Zaleca się przenoszenie na zimę rośliny do zimnego pomieszczenia. Rosąca w gruncie może przetrwać łagodne zimy, jednak kolejna ostra zima może je zniszczyć. Polecana jest do sadzenia w strefie 9 i 10 (USDA). Jeżeli jednak hebe posadzone jest w gruncie, to stanowisko powinno być zaciszne, osłonięte przed zimnymi wiatrami i dodatkowo roślina osłonięta na zimę stroiszem z gałązek np. świerkowych.

Więcej informacji o hebe: http://www.hebesoc.org