Grusza wierzbolistna
Pyrus salicifolia Pall.


Data modyfikacji: 7 stycznia 2018


 
Występowanie. Grusza wierzbolistna pochodzi z Bliskiego Wschodu.

Opis. Rośnie w formie krzewu lub niewielkiego drzewa o wysokości do 12 m. Korona kulista, gałęzie zwisające. Liście o kształcie lancetowatym, całobrzegie, długości 3-9 cm, pokryte z obu stron kutnerem. Kwitnie wiosną. Kwiaty duże, lśniąco białe, pręciki zakończone czarnymi pylnikami. Pączki lekko czerwonawe. Gruszki małe, zielone, długości 2-3 cm, twarde, niesmaczne. Wykorzystywana jest jako roślina ozdobna. Ze względu na podobieństwo liści te gruszy do liści wierzby powstało powiedzenie o gruszkach na wierzbie.

Uprawa. Stanowisko słoneczne. Roślina mrozoodporna, tolerancyjna na rodzaj gleby. Może rosnąć na słabych i suchych glebach. System korzeniowy głęboki. Nadaje się do sadzenia jako soliter na trawnikach.

Dębiany. Drzewko zostało wypatrzone 30 kwietnia 2009 w sklepie ogrodniczym Zieleń Bogusławscy w Olsztynie.Do gruntu zostało wysadzone 27 czerwca 2009. Rośnie przy ogrodzeniu ogrodu od strony drogi, przy północno-wschodnim narożniku.Osiem kolejnych zdjęć zostało zrobionych 21 października 2017 w Kijowie w ogrodzie botanicznym  im. M.M. Griszko.