Grusza drobnoowocowa
Pyrus calleryana Decne., P. calleryana f. graciliflora, P. calleryana f. tomentella, P. kawakamii


Data modyfikacji: 25 października 2009Występowanie. Grusza drobnoowocowa pochodzi ze wschodniej Azji - Chin i Japonii. Spotkać można ją w zaroślach, nad brzegami rzek i strumieni, na wysokości do 1500 m.n.p.m.

Opis. Drzewo o liściach sezonowych. Osiąga wysokość do 15 m i szerokość korony do 15 m. Liście długo utrzymują się na drzewie - od kwietnia do listopada. Kwiaty obupłciowe, zapylane przez owady. Owoce jadalne na surowo lub w przetworach. Najlepsze lekko przemrożone, są wtedy miękkie i słodkie. Mają około 25 mm średnicy.

Uprawa. Mrozoodporność w pełni wystarczająca na polskie warunki (do strefy 5 USDA). Toleruje gleby od piaszczystych po gliniaste. Odczyn gleby dowolny, może rosnąć nawet na glebach bardzo kwaśnych. Gleba powinna być przepuszczalna, wilgotna, toleruje nawet okresowe zalewanie. Stanowisko słoneczne lub półcieniste. W pełnym słońcu lepiej owocuje. Toleruje zanieczyszczenia powietrza.

Rozmnażanie. Nasiona najlepiej wysiewać jesienią bezpośrednio po zbiorze. Wschodzą wtedy w środku lub pod koniec zimy. Przechowywane wymagają zimnej stratyfikacji 8-10 tygodni w temperaturze 1ºC i powinny być wysiane możliwie wcześnie na wiosnę. Temperatura powyżej 15 - 20°C wywołuje przejście w powtórny okres spoczynku. Gdy siewki są wystarczająco duże należy przepikować je do oddzielnych doniczek i chronić przed silnym słońcem. Przez pierwszą zimę przetrzymać w szklarni lub nieogrzewanym pomieszczeniu. Na stałe miejsce wysadzać pod koniec wiosny lub wczesnym latem.

Dębiany. Nasiona zamówione w firmie Florpak 30 marca 2009, przysłane 9 kwietnia 2009. Pochodzą z Chin. Wysiane zostały do doniczki 14 kwietnia 2009 i wstawione do chłodnej piwnicy. 15 maja 2009 pojawiły się pierwsze siewki.