Grab japoński
Carpinus japonica Blume

Data modyfikacji: 31 sierpnia 2015


 
Występowanie. Japonia, gatunek endemiczny.

Opis. Małe drzewo o luźnej, dość szerokiej koronie, nisko ugałęzione. Na naturalnych stanowiskach w Japonii dorasta do 15 m wysokości, w uprawie do 3-5 m, wolnorosnące. Kora szara. Liście jajowatolancetowate, ostro zakończone z wyraźnym unerwieniem, długości 7-12 cm, wiosną czerwone, latem zielone, a jesienią przebarwiają sie na intensywnie żółty kolor. Owocostany liczne, jasnozielone, podobne do szyszek chmielu, bardzo dekoracyjne.

Uprawa. Mrozoodporność: strefa 4-8 USDA, czyli może rosnąć na terenie całego kraju. Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Gleba przepuszczalna, głęboka, piaszczysto-gliniasta lub gliniasta, średnio wilgotna lub wilgotna, o odczynie zasadowym lub obojętnym. Nadaje się do ogrodów przydomowych, parków i zieleni osiedlowej.


Dębiany. Sadzonka zamówiona poprzez aukcje internetowe Allegro nicola_cool 6 marca 2009, przysłana 12 marca. Jednak to co otrzymałem, to nie był grab japoński. W ogóle nie jest to żaden inny grab. Na razie jeszcze nie rozszyfrowałem z czym mam do czynienia. Sprzedawca nabrał wody w usta i nie chce mi podpowiedzieć, co to może być. Zamówiłem w końcu porcję 10 g nasion 10 listopada 2009 w firmie Florpak. Zostały przysłane 16 lutego 2010. Nasiona pochodzą z Japonii. Zamówiłem też kolejną roślinę, tym razem ze sprawdzonego i pewnego źródła., ze Szkółki Drzew i Krzewów Liściastych Jerzy Oreszczuk w Zawadzie Nowej koło Policznej. Przysłana została 22 sierpnia 2013 w doniczce P13. Dwa graby zostały posadzone do gruntu 29 sierpnia 2015. Rośną na skraju parku, w pobliżu odstojników, przy nowszej części dworu, obok grabu Henry'ego.