Głowocis chiński, głowocis pestkowy odm. chińska
Cephalotaxus sinensis Li.


Data modyfikacji: 20 lutego 2016

Występowanie. W naturze rośnie w środkowych i zachodnich Chinach.

Opis. Zimozielony, wolno rosnący krzew. Osiąga wysokość 1,5 m i szerokość 1 m. Owoce i nasiona jadalne.

Uprawa. Niektóre źródła mówią, że stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste. Inne z kolei podają, że roślina jest cieniolubna. Gleba świeża, przeciętna, odczyn kwaśny lub obojętny. Mrozoodporny do strefy 7B, co oznacza że może być polecany jedynie do najcieplejszych części kraju.

Rozmnażanie. Nasiona należy siać do inspektu. Kiełkują nierównomiernie, często nawet do dwóch lat. Siewki pikować do doniczek. Często w nasionie występują dwa zarodki, które mogą kiełkować jeden po drugim w odstępie roku.

Dębiany. Trzy nasiona otrzymałem 26 listopada 2008 od pana Bartosza Reichela. Roślina została kupiona od sprzedawcy Allegro Dorota0441. Przesyłka z rośliną została dostarczona 2 listopada 2011. Kolejna porcja nasion pochodzi z Dendrony. Przysłane zostały 1 lutego 2016, 10 g, 23 nasiona. Kolejna porcja pochodzi z Florpaku. Przesyłka z nasionami dotarła 10 lutego 2016 (17 nasion, 10 g). Nasiona zostały wysiane do doniczki 13 lutego 2016 po uprzednim moczeniu w wodzie przez dobę i wstawione do zimnej piwnicy do stratyfikacji.