Głóg owłosiony
Crataegus submollis Sarg.


Data modyfikacji: 14 kwietnia 2018

Występowanie. Głóg ten występuje w naturze w Ameryce Północnej, w północno-wschodnej części, od wybrzeży Atlantyku na południowy zachód i w stanach centralnych.

Opis. Jest to drzewo o wysokości do 8 m, liście sezonowe. Posiada ładną gęstą koronę, kwitnie obficie na wiosnę, jesienią obsypane pięknymi, jadalnymi owocami, atrkcyjnymi dla ptaków i ludzi, a później liście nabierają ładnej, jesiennej barwy. Młode pędy są zielone, stare barwy popielatej. Gałązki pokryte są kolcami, długości do 9 cm. Liście o kształcie jajowatym, podwójnie piłkowane, składające się 3-4 par krótkich płatków, ciemnozielone i cienkie. Młode liście są gęsto owłosione, a starszych włoski są tylko wzdłuż żył. Jesienią liście przebarwiają się na kolor czerwono-brązowy. Kwiaty są dość duże, średnicy do 2,5 cm, na długich, cienkich szypułkach, zebrane w kiście, białe. Owoce dość duże, około 2 cm średnicy, jadalne, smaczne, barwy czerwonopomarańczowej, o żółtym miąższu, bardzo dekoracyjne na drzewie. Dojrzewają we wrześniu. Owoc zawiera 4-5 nasion. Drzewo zaczyna owocować w wieku 6 lat.

Uprawa. Głóg owłosiony jest dość cennym drzewem parkowym. Może być sadzone jako soliter, ale też nadaje się na gęste, obronne żywopłoty. Dobrze znosi miejskie warunki i jest całkowicie odporny na nasze mrozy. W Polsce głóg ten jest bardzo rzadko spotykany, głównie w kolekcjach dendrologicznych. Można zobaczyć go w arboretum w Kudypach.

Dębiany. Nasiona zostały wysiane w październiku 2009, a w następnym roku, latem wzeszły. Kolejna porcja nasion z Kudyp 8 października 2013. Wysiane zostały do doniczki 5 stycznia 2014 i wstawione do zimnej piwncy do stratyfikacji. Wiosną doniczka została wystawiona na zewnątrz. Jeszcze jedną porcję owoców przywiozłem z Tbilisi w Gruzji.
























Cztery kolejne zdjęcia zostały zrobione 25 sierpnia 2017 w ogrodzie botanicznym w Tbilisi w Gruzji.