Głóg mordeński 'Toba'
Crataegus × mordenensis 'Toba'
Ang.: Toba hawthorn


Data modyfikacji: 6 lipca 2018


 
Pochodzenie. Odmiana została wyselekcjonowana w Morden Arboretum Research Station w Morden, prowincja Manitoba w Kanadzie. Jest to mieszaniec C. laevigata i C. succulenta.

Opis. Bardzo ozdobny gatunek głogu o kwiatach zmieniających barwę od białej do różowej, gęsto pokrywających drzewo. Osiąga wysokość do 6 m i szerokość korony do 4 m. Liście sezonowe, zielone, błyszczące. Owoce czerwone.

Uprawa. Gatunek odporny na mróz do strefy 3b USDA, czyli całkowicie odporny na polskie mrozy, nawet suwalskie. Dobrze rośnie na glebach ubogich, suchych i wilgotnych, nie toleruje jednak gleb podmokłych ze stojącą wodą. Toleruje różne rodzaje gleby i jej pH. Dobrze znosi warunki miejskie. Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste. Odczyn gleby obojętny (pH 6-8).

Dębiany. Roślina wysokości 57 cm została przysłana 4 grudnia 2013 ze Szkółki Konieczko z Gogolina. Została zadołowana 25 grudnia 2013 w ogródku. Do gruntu została posadzona 23 maja 2015. Rośnie naprzeciw północnej ściany nowszej częśći dworu.