Głóg Lavallego
Crataegus x lavallei Herincq
Ang.: Lavalle hawthorn


Data modyfikacji: 2 marca 2017

 
Pochodzenie. Jest to mieszaniec Crateagus crusgalli x Crataegus stipulacea, który powstał około roku 1880 we Francji w Arboretum Segrez.

Opis. Osiąga wysokość 5-10 m.

Uprawa. W pełni odporny na mróz (do 4 strefy USDA).

Dębiany. Drzewko dostałem w prezencie z Gospodarstwa Szkółkarskiego w Zawadzie Nowej koło Policznej. Przysłane zostało 10 września 2009, przycięte na wysokości 60 cm, aby dało się przesłać pocztą. Zostało posadzone do gruntu 12 września 2009 w pobliżu budynków gospodarczych. Drzewko siedziało w ziemi do maja 2010. Miejsce jednak było zbyt mokre i zabrałem je stamtąd do doniczki. Ślady wegetacji roślina zaczęła wykazywać dopiero na początku czerwca 2010. Z podkładki zaczęły wyrastać nowe pędy, ale pojawił się też jeden pęd, tuż nad miejscem szczepienia. Była więc szansa, że głóg Lavallego będzie rósł w Dębianach. Głóg ten rósł w doniczce do 27 maja 2012. Został posadzony do gruntu na obrzeżu sadu, w pobliżu tulipanowca amerykańskiego. Miał wysokość około 150 cm i wiele pąków kwiatowych. Pobyt w doniczce dobrze mu zrobił. Siedzi teraz w średnio wilgotnej, przepuszczalnej glebie, na półcienistym stanowisku.

 
Trochę nasion zebrałem jesienią 2014 roku. Wysiałem je do doniczki 3 stycznia 2015 i wstawiłem do zimnej piwnicy do stratyfikacji. W maju doniczka została wystawiona do ogrodu, a jesienią ponownie schowana do piwnicy. Pierwsza siewka pojawiła się 2 marca 2016. Doniczka została wtedy przeniesiona w jasne miejsce. Ostatniego dnia października 2016 próbowałem ponownie zebrać owoce, ale nie były jeszcze w pełni dojrzałe. Zawierały po 3 nasiona. Wysiałem je do doniczki 12 lutego 2017 i wstawiłem do stratyfikacji.