Glicynia chińska
Wisteria sinensis


Data modyfikacji: 8 lutego 20186

 
Opis. Przepiękne kwitnące pnącze o kwiatach zebranych w długie grona (do 30 cm). Kwitnie w maju. Glicynia przez 3-4 lata po posadzeniu rośnie wolno i wymaga szczególnie starannej pielęgnacji i osłaniania na zimę. Potem rośnie silnie wytwarzając 1-3 m przyrostu rocznie, osiągając wysokość 10 m i więcej. Pędy owijają się wokół podpór.

Uprawa. Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowiskach osłoniętych, ciepłych i słonecznych, glebie umiarkowanie żyznej i średnio wilgotnej. W bardzo ostre zimy może przemarzać, ale odbija z korzeni. Cięcie ale dopiero nie prędzej jak po 2-3 latach może ograniczyć jej wzrost oraz przyspieszyć i wzbogacić jej kwitnienie. Następnie tnie się ją silnie (koniec lipca), aby wymusić zawiązanie pąków kwiatowych. Wczesną wiosną możemy cięcie poprawić, wycinając pędy bardzo cienkie, niepotrzebne lub zamarłe, a na bocznych pędach pozostawić tylko 2-3 pąki. Jeśli po wielu latach glicynia nie zacznie kwitnąć, pomimo cięcia pędów, wskazane jest wykonanie cięcia korzeni, które może wywołać kwitnienie w następnym roku. Korzenie tniemy w marcu, wbijając szpadel możliwie głęboko dokoła roślin w odległości 1,5 -2 m od nich.

Dębiany. Sadzonka została zamówiona 3 lutego 2008 poprzez aukcje internetowe Allegro od użytkownika o nazwie Ryszard Majewski. Przesyłka z sadzonką dotarła 26 lutego.

Dwa kolejne zdjęcia zostały zrobione 25 sierpnia 2017 w ogrodzie botanicznym w Tbilisi w Gruzji.