Fargesia parasolowata
Fargesia murielae,  Arundinaria murielae Gamble, Arundinaria sparsiflor, Arundinaria spathacea (Franchet) D. McClint, Drepanostachyum sp. (Franchet) Soderstrom, Fargesia spathacea Franchet 1983, Sinarundinaria murielae (Gamble) Nakai, Sinoarundinaria murielae, Thamnocalamus spathaceus (Franchet)


Data modyfikacji: 2 stycznia 2014


 
Występowanie. W Chinach na wysokościach do 3000 m.n.p.m. Odkryta została w prowincji Hubei w 1907 przez Ernesta H. Wilsona. Nazwa pochodzi od imienia Muriel - córki Wilsona. Jest źródłem pożywienia dla pandy olbrzymiej.

Opis. Jest to mrozoodporny bambus. Osiąga wysokość 3-4 m. Rośnie w postaci kępy o parasolowatym pokroju. Młode źdźbła są zielone, starsze oliwkowozielone. Liście wąskie 7-9 cm długości.

Uprawa. Stanowisko powinno być półcieniste do cienistego. Bambus ten nie lubi stanowisk w pełni nasłonecznionych. Lubi gleby wilgotne. Odporność na mróz do -27ºC. Gatunek nie jest inwazyjny.

Dębiany. Roślina wysokości 26 cm została przysłana 4 grudnia 2013 ze Szkółki Konieczko z Gogolina i posadzona do gruntu 25 grudnia 2013. Rośnie na końcu sadu, za rowkiem, po lewej stronie od alejki prowadzącej od od domu.