Euscapis japoński
Euscaphis japonica (Thunb.) Kanitz., Euscaphis staphyleoides Siebold. & Zucc., Sambucus japonica Thunb.


Data modyfikacji: 27 października 2009


 
Porcja nasion 10 g została zamówiona 23 listopada 2008 w firmie Florpak. Nasiona zostały przysłane 25 marca 2009. Pochodzą z Japonii.

Euscapis japonica pochodzi ze wschodniej Azji. Spotykana w zaroślach i rzadkich, mało znaczących lasach na niżu i w niewielkich górach środkowej i południowej Japonii oraz w Chinach i Korei. Roślina nazywana jest drzewkiem zakochanych, angielska nazwa drzewka - korean sweetheart tree. Rośnie w formie krzewu lub drzewa. Osiąga wysokość do 7 m, szerokość 3-5 m, w uprawie 3,5 m. Gałęzie ułożone poziomo. Liście sezonowe, naprzeciwległe, grube, błyszczące, szmaragdowozielone. Kwiaty obupłciowe, drobne, żółte, mało zauważalne. Nasiona czarne, w torebkach nasiennych w kształcie serca, jesienią intensywnie wiśniowoczerwone, są największą ozdobą drzewa. Dojrzewają  we wrześniu i październiku. Drzewo rzadko spotykane w uprawie.

Drzewko zalecane jest do sadzenia w strefach USDA 6-9, czyli w cieplejszej części kraju. Drzewko mało wymagające co do gleby. Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste. W pełnym słońcu lepiej owocuje. Odporne na suszę, choć preferuje gleby wilgotne.

Nasiona prawdopodobnie wymagają stratyfikacji. Bez stratyfikacji wschodzą wolno, 12 miesięcy. Nasiona wysiałem 28 marca 2009 do doniczki. Siewki pojawiły się latem.