Eukomia wiązowata
Eucommia ulmoides Oliver


Data modyfikacji: 29 stycznia 2017

 
Występowanie. Eukomia wiązowata występowała w naturze w Chinach. Od setek lat jest już tylko w uprawie. 30 milionów lat temu rosła również w Europie.

Opis. Rośnie w formie drzewa o wysokości do 15 m. Młode drzewka mają koronę stożkowatą, później zaokrągloną. Owoce przypominają wydłużone owoce wiązu.

Zastosowanie. Kora z pni od tysiącleci używana była w tradycyjnej medycynie chińskiej. Skutkiem tego było całkowite wytępienie eukomii w lasach. Preparaty z eukomii stosowane są przy chorobach wątroby, nerek, nadciśnieniu, przyspieszają zrastanie się kości. Wzmacnia pierwiastek yang w taoizmie odpowiadający za męskość i siłę. Różne części eukomii zawierają lateks. Owoce zawierają go 14%, a liście do 7%. Wykorzystywane są jako surowiec do przemysłowego pozyskiwania lateksu.

Uprawa. Eukomia wytrzymuje mrozy do -35 C. Jest bardzo odporna na suszę i warunki miejskie, nie choruje, odporna jest na wszelkie szkodniki. Stanowisko powino być słoneczne. Rośnie dobrze prawie na każdej glebie. Nie służy jej jedynie gleba bardzo gliniasta lub podmokła.

Rozmnażanie. Nasiona powinny być wysiewane bezpośrednio po zbiorze. Jeżeli były wysuszone i przechowywane, to przed wysiewem należy poddać je 3-miesięcznej stratyfikacji w temperaturze 2 °C.


Dębiany. Sadzonka zamówiona została 28 kwietnia 2008 poprzez aukcje internetowe Allegro (ogroodnick). Roślinka wysokości około 70 cm została przysłana 8 maja. Drugą roślinę z tego samego miejsca dostałem 13 sierpnia 2010. Kolejna roślina została kupiona od sprzedawcy Allegro szymonp20. Przesyłka z rośliną została dostarczona 3 listopada 2011. Następna roślina została kupiona od sprzedawcy Allegro koniarzradoslaw. Przysłana została 28 kwietnia 2014. Eukomie wiązowate spotkałem 1 listopada 2017 w ogrodzie botanicznym w Pekinie. Przywiozłem stamtąd 24 nasiona zebrane spod drzewa.










Sześć kolejnych zdjęć zostało zrobionych 1 listopada 207 w ogrodzie botanicznym w Pekinie.