Enkiant wygiętoszypułkowy odm. rubens
Enkianthus cernuus var. rubens


Data modyfikacji: 24 lutego 2015


 
Opis. Rzadko spotykany gatunek enkianta. Rośnie w formie krzewu. W uprawie osiąga 1,5-2 m wysokości, w naturze do 3 m. Rośnie powoli. Kwitnie w maju. Piękne, dzwonkowate kwiaty mają kolor intensywnej czerwieni. Szczególnie pięknie prezentuje się jesienią, kiedy jego liście przebarwiają się na ogniste odcienie czerwieni.

Uprawa. Powinien być sadzony w miejscach zacisznych, osłoniętych. Lubi stanowiska słoneczne i półcieniste, oświetlone co najmniej 6 godzin dziennie. Gleba powinna być wilgotna, kwaśna (pH<5). Enkiant ten jest wystarczająco mrozoodporny, jednak w wyjątkowo mroźne zimy warto okryć nasadę krzewu.

Dębiany. Roślina została zamówiona 4 czerwca 2008 przez aukcje internetowe Allegro (Cedzyki), przysłana 17 czerwca, a na stałe miejsce została wysadzona 10 sierpnia. Niestety, roślina nie przetrwała upalnego, suchego lata i ostrej zimy. Kolejna sadzonka została zamówiona 7 maja 2009 poprzez aukcje internetowe Allegro od sprzedawcy o nazwie TAWI-24. Paczka z sadzonką została przysłana 14 maja. Kolejna roślina została kupiona 11 października 2014 w Arboretum SGGW w Rogowie. Roślina miała wysokość 28 cm. Posadzona została następnego dnia na wrzosowisku naprzeciw okna od łazienki, koło świerka kłującego 'Shovenhurt'.