Ehretia wielkolistna
Ehretia dicksonii Hance., Ehretia macrophylla Wall.


Data modyfikacji: 9 stycznia 2015

 
Występowanie. Naturalne stanowiska występują w Japonii i południowych Chinach.

Opis. Drzewo o wysokości do 10 m i szerokości korony do 10 m lub duży, nieregularny krzew. Kora szara, korkowa, gałązki grube. Liście sezonowe, owłosione, długości do 30 cm. Kwitnie w lipcu i sierpniu. Kwiaty mają ostry, mocny zapach. Owoce 2 cm średnicy, białe, jadalne. Drewno lekkie i moce, używane na maszty .Ehretia macrophylla i Ehretia dicksonii to prawdopodobnie różne gatunki. Ehrethia macrophylla rośnie we wschodnich Himalajach, ma cieńsze liście, bardziej wąskie, bez szorstkich miejsc na górnej powierzchni liścia, z nielicznymi włoskami od spodu.


Uprawa. Drzewo wrażliwe na mrozy, polecane do cieplejszych rejonów Polski (mrozoodporność do 7 strefy USDA). Młodsze drzewa mogą być uszkadzane przez mróz, ale starsze stają się bardziej odporne. Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Gleba piaszczysta lub lekko ilasta, przepuszczalna, wilgotna. Odczyn gleby dowolny - od kwaśnych po alkaliczne, może rosnąć nawet na bardzo alkalicznych.

Dębiany. Sadzonka pochodzi z Gospodarstwa Szkółkarskiego w Zawadzie Nowej koło Policznej, przysłana została 6 marca 2009 r. Druga została przysłana 3 lipca 2014.